Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, w zakresie wynikającym z konfiguracji Twojej przeglądarki. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. Poznaj szczegóły.

    Informator o działalności OEIiZK   Subskrybuj kanał OEIiZK w YouTube   Newsletter   Platforma e-learningowa   Zapisy na szkolenia   Biuletyn Informacji Publicznej

ZIMA! - felieton styczniowy

felietonZima - pora roku

astronomiczna:
22 grudnia - 21 marca

miesiące zimowe:
grudzień, styczeń, luty

W listopadzie pomroziło, w grudniu troszkę posypało, ale dopiero styczeń pokazał, co to znaczy zima. Mrozy - czemu nie. W Polsce padały prawie rekordowe temperatury. 7 stycznia w Katowicach zanotowano -29 stopni, na Kasprowym zaś -27. A na torfowisku w okolicy Czarnego Dunajca (Puścizna Rękowiańska) prywatna stacja meteorologiczna zanotowała temperaturę wynoszącą -38,7 stopnia Celsjusza! Do rekordu zabrakło nam niewiele, wynosił on -41 stopni i został odnotowany w Siedlcach 11 stycznia 1940 roku.

Mrozy to nie jedyne co nam podarował styczeń, bo i śniegu się pojawiło co nieco. W Warszawie leży go trochę na ulicach, w górach ciut więcej. Ale niskie temperatury i opady śniegu dotyczą nie tylko Polski. Zima sparaliżowała Europę i nie tylko. Śnieżyce utrudniły funkcjonowanie portów lotniczych w Stambule. Zima zawitała do Grecji, Akropol pod śniegiem, a na wyspie Eubea śnieg ma miejscami 3 metry! Bułgaria, Serbia i Bośnia skute lodem, w chorwackim Splicie odnotowano temperaturę najniższą od 50 lat - całe minus siedem stopni.

Ostatnie lata nas od zimy odzwyczaiły. Każde opady śniegu i mróz zaczynają budzić duże zdziwienie. A tu w radiu ostatnio mówili, że w najbliższym czasie pogoda się raczej nie poprawi i nadal możemy spodziewać się nocą nawet dwucyfrowych mrozów. Jak to, śnieg i mróz w styczniu? Niemożliwe!

Ach, to znowu marzy mi się usiąść w cieple i zapatrzyć na płonący w kominku ogień. Tylko taki prawdziwy, a nie wirtualny. Ponieważ jednak pogoda jest jaka jest, a kominka nie mam, to może chociaż wykorzystać okazję i spróbować przeprowadzić z uczniami eksperyment. Bez udziału komputera. Zbadać tak zwany efekt Mpemby. Wystarczy niewiele - mróz, dwa naczynia z wodą - jedna zimna, druga gorąca. A efekt? Spektakularny…

Efekt Mpemby

Ciepełka! I gorących serc…

Agnieszka Borowiecka

styczeń 2017

Kontakt

OEIiZK w Warszawie

ul. Raszyńska 8/10
02-026 Warszawa
telefon: 22 579-41-00
fax: 22 579-41-70

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


więcej...

APN