Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, w zakresie wynikającym z konfiguracji Twojej przeglądarki. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. Poznaj szczegóły.

    Informator o działalności OEIiZK   Subskrybuj kanał OEIiZK w YouTube   Newsletter   Platforma e-learningowa   Zapisy na szkolenia   Biuletyn Informacji Publicznej

Miniaturowe piękno - felieton sierpniowy

felieton 
I was overwhelmed by the magnitude of mountains
The roar of the waterfall deafened me
The roughness of the rock wiped my hands
But that was the perfection of the flower
which broke my heart

 

Góry są piękne. Piękne i groźne. Co roku latem staram się pojechać choć na kilka dni w Alpy. Wybieram się na wędrówkę, walcząc z górami i za sobą. Pokonuję swoje słabości, walczę z lękiem i lenistwem. Nie muszę zdobywać szczytów, wystarczy, gdy je zobaczę z bliska. Czasem stanę na chwilę i popatrzę przed siebie. Widok zapiera dech w piersiach. Jaka się sobie wydaję malutka… A potem spojrzę w dół, na miniaturowe piękno ukryte tuż pod moimi stopami. Na zieloną kępę mchu u podnóża mokrego zbocza, na białe i fioletowe główki kwiatów przeciskające się między kamieniami, na pęk dzwonków wyrastający w zagłębieniu skały…  Jakże niezwykły jest cud stworzenia!

Ogrom góry mnie przytłoczył
Ogłuszył mnie huk wodospadu
Szorstkość skały otarła dłonie
Lecz to doskonałość kwiatu
złamała mi serce

wrzos Mech? Kwiatek

Jeszcze nie tak dawno, zaledwie kilkadziesiąt lat temu, powstawały pierwsze komputery. I były ogromne – ENIAC ważył, bagatela, 30 ton. A dziś? Każdy z nas nosi komputer ze sobą, w kieszeni lub w torebce. Niektórzy nawet trzymają go ciągle w dłoni komunikując się ze światem. Mam oczywiście na myśli smartfony - współczesną odmianę telefonu komórkowego o mocy obliczeniowej wielokrotnie przewyższającej moc pierwszych komputerów. I to nie tylko ENIAC’a, ale i mojego pierwszego komputera stacjonarnego, którego kupiłam krótko po studiach. I pamiętajmy, że nie jest to ostanie słowo w tej dziedzinie. Coraz częściej słyszymy o komputerach kwantowych. Maję one wykorzystywać do obliczeń zjawiska mechaniki kwantowej występujące w świecie cząstek elementarnych. Od kilkunastu lat podejmowane są kolejne próby tworzenia takich urządzeń. Na razie prototypy kosztują miliardy dolarów, ale kiedyś może każdy z nas będzie nosił przy sobie takie cudo na przykład w postaci biżuterii. Kto wie, małe jest piękne…

Znalezienia piękna w każdej chwili dnia

Agnieszka Borowiecka
sierpień 2018

Kontakt

OEIiZK w Warszawie

ul. Raszyńska 8/10
02-026 Warszawa
telefon: 22 579-41-00
fax: 22 579-41-70

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


więcej...

APN